Możemy pokazywać kosmos piękniej niż dotychczas
Planetarium CNK wyposażono w sprzęt wart ok. 4 mln zł. Na widzów czekają teraz realistyczne symulacje kosmiczne. W czasie przerwy wymieniono m.in. projektory wyświetlające obraz na sferycznym ekranie, system dźwiękowy i zainstalowano francuskie oprogramowanie Sky Explorer wykorzystywane w pokazach.
"Nasze Planetarium było zamknięte przez ponad pół roku, dlatego że przeprowadzaliśmy po pierwsze remont naszego systemu klimatyzacji i wentylacji, a po drugie jednocześnie postanowiliśmy przeprowadzić modernizację naszego systemu wyświetlania kosmosu. Więc zmieniliśmy komputery, zmieniliśmy oprogramowanie i zmieniliśmy projektory, co daje nam możliwość pokazania kosmosu jeszcze piękniej niż mogliśmy dotychczas. Obraz jest dużo lepszy niż wcześniej" - zapewnił Mateusz Wyszyński.
Jak opisał, Planetarium składa się z wielu elementów - pierwszym, na który warto zwrócić uwagę jest ekran. "Kopuła jest przykryta ekranem o średnicy 16 metrów. Na ten ekran rzucamy obraz z sześciu nowoczesnych projektorów, które tworzą taką jakby mozaikę. (...) Do tego dochodzi nam projektor gwiazdowy, analogowy, który jest z nami od samego otwarcia planetarium. I on służy do bardzo realistycznego wyświetlania nocnego nieba" - wymienił.
Dodał: "Mamy jeszcze system do pokazów laserowych, czyli po prostu projektory, które świecą laserami na pokazach muzycznych czy na koncertach. No i oczywiście mamy do tego wszystkiego komputery, udźwiękowienie i wszystko, co pozwala nam tym sterować w efektowny sposób".
„Planetarium daje możliwość zanurzenia się w (…) nieprawdopodobnym świecie. Możemy z perspektywy kosmosu zobaczyć Ziemię i udać się w podróże międzygwiezdne, które zgodnie ze znanymi nam prawami fizyki nie byłyby możliwe, ale tutaj są możliwe” – mówił w kwietniu podczas otwarcia odnowionego planetarium dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.
Planetarium Niebo Kopernika, które jest częścią CNK, działa od 19 czerwca 2011 r. Sześć projektorów cyfrowych, projektor gwiazdowy i urządzenia do pokazów laserowych wyświetlają obraz na kopule ze sferycznym ekranem. Sala projekcyjna mieści 139 widzów.
Paweł Stępniewski (PAP)
Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/ekspert-z-planetarium-mozemy-pokazywac-kosmos-piekniej-niz-dotychczas,81985 oraz: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/ekspert-z-planetarium-mozemy-pokazywac-kosmos-piekniej-niz-dotychczas-,81984.
ps/ bar/ mhr/
