reklama
kategoria: Kraj
15 wrzesień 2023

Chorzów/ Dawny ratusz w Wielkich Hajdukach będzie jedną z siedzib miejscowego sądu

Zbudowany ponad 110 lat temu, niszczejący dotąd neobarokowy gmach ratusza dawnej gminy Wielkie Hajduki (obecnie część Chorzowa) będzie jedną z siedzib miejscowego Sądu Rejonowego – poinformowali w piątek przedstawiciele resortu sprawiedliwości i samorządu. Remont potrwa 4-5 lat i pochłonie ok. 30-40 mln zł.
REKLAMA

W piątek prezydent Chorzowa Andrzej Kotala podpisał akt notarialny, na mocy którego zabytkowy budynek stał się własnością Sądu Rejonowego w tym mieście. Tym samym po wielu latach nieruchomość wróciła w ręce Skarbu Państwa.

„Budynek został przekazany sądownictwu po to, żeby poprawić dostęp do wymiaru sprawiedliwości (…). Wymiar sprawiedliwości musi być blisko ludzi, sądy muszą być w dobrych lokalizacjach, doinwestowane – dlatego robimy tak, żeby było jak najłatwiej, jak najsprawniej” – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej przed zabytkowym gmachem dawnego ratusza wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Przypomniał, że obecnie chorzowski sąd pracuje w kilku lokalizacjach – oprócz głównej siedziby musi wynajmować powierzchnie w trzech innych punktach miasta. W nowym gmachu znajdą się wydziały obecnie mieszczące się w budynkach wynajmowanych, m.in. pracy i ksiąg wieczystych oraz zespoły kuratorskie.

Wiceminister Woś ocenił, że obecnie „całe polskie sądownictwo, wymiar sprawiedliwości jest wielkim placem budowy”, a realizowane inwestycje służą zarówno zwiększeniu dostępności sądów, jak i poprawie komfortu pracy pracowników sądownictwa. „Chodzi o to, by sprawowanie wymiaru sprawiedliwości odbywało się w godnych warunkach; by wyroki wydawane w imieniu Rzeczypospolitej były też uzewnętrznieniem majestatu państwa, które reprezentują sędziowie” – mówił.

Jego zdaniem, rolą i odpowiedzialnością państwa jest również dbałość o zabytki. Stąd – jak tłumaczył – obok budowy nowych gmachów, resort sprawiedliwości stara się także adaptować na potrzeby sądownictwa obiekty historyczne, często ratując je tym samym przed zniszczeniem.

Michał Woś dziękował za zaangażowanie w sprawę przekazania chorzowskiego gmachu na rzecz resortu sprawiedliwości ministrowi – członkowi rady ministrów Michałowi Wójcikowi.

„Przejmujemy ten budynek po to, żeby niebawem zmodernizowany, piękny sąd, mógł przyjmować ludzi, którzy przychodzą do takich instytucji po sprawiedliwość; musi być ona wymierzana w budynkach, gdzie są godne warunki – dla ludzi którzy tam przychodzą, i dla tych, którzy tam pracują” – mówił obecny podczas poniedziałkowej konferencji minister Wójcik. Wyraził nadzieję, że ulokowanie w dzielnicy Chorzów Batory budynku sądu ożywi tę cześć miasta.

Minister Wójcik wymieniał inne zrealizowane lub będące w toku inwestycje w sądownictwie w woj. śląskim – w Częstochowie, Katowicach, Sosnowcu, Czeladzi, Raciborzu czy Bielsku-Białej. „Ogromne środki zostały przeznaczone na to, żeby instytucje należące do wymiaru sprawiedliwości i prokuratury były na najwyższym poziomie” – podkreślił, dziękując za zaangażowanie w tym zakresie ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze.

Radość ze zwieńczenia wieloletnich starań o uratowanie niszczejącego budynku wyraził prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. „Ten wyjątkowy i szczególny dla naszych mieszkańców zabytek ma teraz inwestora, który z pewnością zadba o to, aby przywrócić mu właściwą rangę i splendor. To wyjątkowa architektura, która w naszym mieście powinna mieć należyte miejsce i odpowiednią funkcję. Siedziba Sądu Rejonowego jak najbardziej się w to wpisuje” – powiedział prezydent, cytowany w komunikacie chorzowskiego magistratu.

W najbliższym czasie powinna być wyłoniona firma, która w ciągu 10 miesięcy przygotuje dokumentację niezbędną do remontu budynku. Później będzie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac, które potrwają do trzech lat. Całość powinna być gotowa najdalej w 2028 roku.

Neobarokowy obiekt o powierzchni 3,7 tys. m kw. powstał w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Trzykondygnacyjny gmach przypomina barokowy pałac. W czasach II RP był siedzibą władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 r. został przejęty przez Skarb Państwa – mieściły się tam milicja obywatelska, a następnie policja. Potem Ratusz dostała Solidarność. Po sprzedaży trafił w ręce prywatne. W 2018 r. niszczejący budynek odkupił za 2,7 mln zł chorzowski samorząd. Miasto wyremontowało dach i zabezpieczyło budynek.(PAP)

mab/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chorzów
7.6°C
wschód słońca: 06:40
zachód słońca: 18:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chorzowie

kiedy
2024-09-29 18:00
miejsce
Chorzowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-03 19:00
miejsce
Kraken Pub, Chorzów, ul. Rynek 13/3
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-05 19:00
miejsce
Chorzowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:30
miejsce
Chorzowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany