Diamentowa Liga - ponad 9 mln dolarów w puli nagród
Pula nagród w każdym z 14 mityngów kwalifikacyjnych wyniesie 500 tys. dolarów, a w zawodach finałowych urośnie do 2,24 mln. „Podwyżki” dotyczą wszystkich 32 konkurencji i zostaną podzielone równo między kobiety i mężczyzn.
Łącznie od inauguracji cyklu w 2010 roku na nagrody, opłaty tzw. startowego i obsługa mityngów DL wydanych zostało ok. 270 mln dolarów.
Tegoroczny sierpniowy Memoriał Skolimowskiej był najlepszy w całym tegorocznym cyklu. W rankingu World Athletics chorzowskie zawody wyprzedziły nawet dwudniowy finał DL w Brukseli.
Miejsce w rankingu to suma dwóch składowych: wyników oraz obsady (miejsc w rankingu World Athletics uczestniczących zawodników, startujących medalistów olimpijskich, rekordzistów świata itd.).
Na Stadionie Śląskim padły dwa rekordy świata. Ustanowili je Norweg Jakob Ingebrigtsen w biegu na 3000 m – 7.17,55 i Szwed Armand "Mondo" Duplantis w skoku o tyczce wynikiem 6,26 - w obecności 42 357 kibiców. W tych zawodach wystartowało 50 medalistów tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.
„Poprzeczka wisi bardzo wysoko. Ale skoro Armand Duplantis może przeskakiwać taką coraz wyższą, my chcemy działać podobnie” -zaznaczył dyrektor ds. komunikacji polskiego mityngu Marek Plawgo.
W 2025 roku 16 edycja „Kamy” będzie poprzedzała wrześniowe mistrzostwa świata w Tokio.
Władze Diamentowej Ligi ustaliły zestaw konkurencji, jaki obejrzą kibice w Chorzowie.
„Negocjowaliśmy je i jesteśmy zbudowani, że udało nam się potwierdzić wszystkie, na których nam zależało. Pierwszy raz, po trzech latach współpracy z DL, obdarzono nas maksymalnym zaufaniem. Mamy poczucie, że władze cyklu dostrzegły, iż u nas da się osiągać bardzo dobre wyniki. Podobnie jak my i nasi kibice, oni też chcą ich jak najwięcej” – ocenił dyrektor sportowy śląskich zawodów Piotr Małachowski.
Kobiety wystartują na 100, 200, 400 i 1500 m, 100 i 400 ppł. Poza tym odbędzie się również skok w dal i rzut młotem, w którym wystąpią także mężczyźni. Oprócz tego zawodnicy będą rywalizowali na 100 i 1500 m, 400 ppł i konkurencjach technicznych - skoku wzwyż i o tyczce, pchnięciu kulą oraz rzucie oszczepem.
Poza konkurencjami „diamentowymi”, w których lekkoatleci zbierają punkty do klasyfikacji ogólnej, rozegrane zostaną – wzorem lat poprzednich – również inne. Na razie szczegółów nie podano.
„W świecie sportu, który dynamicznie i stale ewoluuje, byliśmy i pozostajemy na czele stawki organizatorów pod względem innowacyjności i dbałości o zawodników. Dajemy im szansę rywalizacji w możliwie najlepszych warunkach, co potwierdza liczba ok. stu państw, które mają u nas swoich reprezentantów. Transmisje docierają jeszcze szerzej, bo do aż 150 krajów. To czyni Diamentową Ligę globalną i uniwersalną” – podsumował szef DL Petr Stasny.
W 2022 roku, gdy Diamentowa Liga debiutowała w Polsce, Memoriał "Kamy" zajął w światowym rankingu mityngów szóste miejsce. Zawody w „Kotle Czarownic” obejrzało wtedy gratis 30 tys. kibiców. Impreza zajęła w kalendarzu miejsce odwołanych z powodu ograniczeń pandemicznych zawodów w Chinach. W roku 2023 wprowadzono płatne bilety, na trybunach zasiadło 25 tys. ludzi, a impreza włączona została do Diamentowej Ligi na pięć lat, po jednogłośnej decyzji organizatorów pozostałych 14 mityngów cyklu.
Silesia Memoriał Skolimowskiej odbywa się na Stadionie Śląskim od 2018 roku, wcześniej lekkoatleci rywalizowali w stolicy.
W lutym 2024 przed głównym wejściem na chorzowską arenę stanął pomnik Skolimowskiej. Złota medalistka w rzucie młotem igrzysk olimpijskich w Sydney (2000) zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 roku podczas zgrupowania w Portugalii. Miała 26 lat. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej.
Mityngi Diamentowej Ligi w 2025 roku: 26 kwietnia – Xiamen 3 maja - Shanghai/Suzhou 16 maja - Dauha 25 maja Rabat/Marakesz 6 czerwca - Rzym 12 czerwca - Oslo 15 czerwca - Sztokholm 20 czerwca - Paryż 5 lipca - Eugene 11 lipca - Monaco 19 lipca Londyn 16 sierpnia - Chorzów 20 sierpnia – Lozanna 22 sierpnia - Bruksela 27-28 sierpnia finał Zurych
Autor: Piotr Girczys (PAP)
gir/ cegl/